Formas frukost: Hur kan morgondagens lantbrukare säkra en hållbar matförsörjning?

2026-02-12

Den 12 februari handlade Formas frukost om framtiden för svenskt jordbruk och betydelsen av en ny generation lantbrukare för en trygg och robust matförsörjning. Här kan du se webbsändningen i efterhand.

I videofönstret på den här sidan kan du ta del av inspelningen av Formas frukost 12 februari 2026. Då samlades en bred skara talare som diskuterade kring hur viktig morgondagens lantbrukare är och vad samhället behöver göra för att trygga en hållbar matförsörjning även i morgon.

Program 12 februari 2026

Inledning

Emma Gretzer, generaldirektör, Formas

Samtal

Johan Daniels, lantbrukare och mjölkproducent som äger och driver Hansjö gård i Orsa

Panelsamtal

  • Rebecka Milestad, forskare, Totalförsvarets forskningsinstitut, FOI och Kungliga Tekniska högskolan, KTH, agronom, doktor i landsbygdsutveckling och docent i miljöstrategiforskning
  • Sara Seing, chef för utvecklingsnoden MatLust för hållbara livsmedel, kostchef i Södertälje kommun
  • Kristina Yngwe, chef för Kunskapsnav animalieproduktion, Rise

Panelsamtal

  • Anna Olofsson, generaldirektör, Jordbruksverket
  • Christina Nordin, generaldirektör, Livsmedelsverket

Moderator

  • Judit Wefer, forskningssekreterare som arbetar inom det nationella forskningsprogrammet för livsmedel och som samordnare för samtliga nationella forskningsprogram på Formas

Gör intresseanmälan till nästa Formas frukost och få förtur

Gör din intresseanmälan till nästa Formas frukost redan nu för att få förtur till att boka plats när anmälan öppnar.

Nästa Formas frukost arrangeras 26 mars och handlar om hur säkert vårt vatten är, hur hotbilderna ser ut och hur vi gör för att säkra vattnet i kranen.

Deltagandet är kostnadsfritt och antalet platser (på museet) är begränsat. Din intresseanmälan är inte bindande och innebär inte garanterad plats.

Formas arbete med livsmedel och jordbruk

Livsmedel och jordbruk är ett av Formas kunskapsområden och vi har bland annat ett omfattande nationellt forskningsprogram för livsmedel.

Livsmedelssystemet involverar en mängd aktörer och utmaningarna är både många och komplexa. Genom vårt forskningsprogram, internationella samarbeten, olika utlysningar och samverkan med akademi och aktörer inom livsmedelssektorn bidrar vi till att lösa dessa utmaningar.

 

Läs mer om hur Formas arbetar med livsmedel och jordbruk:

Om Formas frukost

Formas frukost är en del av en rad satsningar som Formas gör för att förmedla kunskap om aktuella frågor inom hållbar utveckling, miljö, areella näringar och samhällsbyggande.

Kontaktpersoner för seminariet

Mer information
Datum: 12 februari 2026
Tid: 07:30 - 09:00
Plats: Nobelmuseet, Stortorget 2, Stockholm samt livesändning
Uppdaterad:16 februari 2026